PURRO radzi: Filtry kabinowe – jaka jest ich rola i jak je wybierać?
Obecność filtra kabinowego we współczesnych samochodach nie może dziwić. Jego wpływ na zdrowie jest bardzo duży, a to tylko jedna z wielu zalet. Choć jest to stosunkowo nowy element wyposażenia – dawniej stosowany był jedynie w samochodach z klimatyzacją – dziś trudno wyobrazić sobie motoryzację bez filtrów przeciwpyłkowych.
Jaką rolę pełni filtr kabinowy?
O konieczności filtrowania powietrza dostającego się do silnika nie trzeba przekonywać. Regularnie wymieniany filtr powietrza pozwala zachować dobrą kondycję silnika i wpływa na jego osiągi. Warto jednak podkreślić, że to niejedyny filtr powietrza, jaki stosowany jest w aucie. Drugi to filtr kabinowy, którego zadaniem jest filtrowanie powietrza dostającego się do wnętrza samochodu. Ten komponent jest niezwykle ważny dla zdrowia kierowcy, dlatego przy jego wyborze warto decydować się na produkty najwyższej jakości, takiej jak filtry PURRO.
Rolą filtra kabinowego jest przede wszystkim powstrzymywanie typowych zanieczyszczeń drogowych, takich jak kurz, pył, piasek, liście czy źdźbła traw. W starszych samochodach nie stosowano filtrów przeciwpyłkowych, przez co widok liści na kratkach nawiewu był dość powszechny. Jak łatwo się domyślić, cała masa innych zanieczyszczeń również dostawała się do wnętrza i była wdychana przez podróżujących.
Współcześnie produkowane filtry kabinowe potrafią jednak znacznie więcej. Wychwytują nie tylko stosunkowo duże frakcje, ale i pyłki roślin, smog, brzydkie zapachy czy opary spalin. Absorpcja tych zanieczyszczeń pozwala pasażerom na oddychanie czystym, świeżym powietrzem. Jest to o tyle ważne, że w autach bez filtra kabinowego dochodzi wręcz do kumulacji szkodliwych substancji. Oznacza to, że powietrze we wnętrzu jest wręcz gorszej jakości niż to w pobliżu dróg.
Gdzie szukać filtra kabinowego?
Jeśli chodzi o producentów, to oczywiście u najlepszych, a więc u PURRO… W przypadku samochodu, w zależności od marki i modelu pojazdu filtr kabinowy może kryć się w kilku miejscach. Najczęściej można go znaleźć na podszybiu, tuż przy grodzi silnika lub w okolicy schowka przed fotelem pasażera. Nie we wszystkich samochodach jest do niego łatwy dostęp. Czasami wystarczy odchylić schowek, ale w innych przypadkach konieczny jest demontaż kilku elementów podszybia. Filtry kabinowe znajdujące się pod maską zabezpieczone są szczelną pokrywą zapinaną na spinki lub przykręcaną śrubami, więc może nie obejść się bez użycia wkrętaków albo kluczy. Jeśli nie mamy pewności, gdzie w samochodzie znajduje się filtr przeciwpyłkowy, można sprawdź to w instrukcji obsługi, książce serwisowej, a najlepiej zlecić jego wymianę mechanikowi w profesjonalnym warsztacie.
Dlaczego filtr kabinowy jest tak istotny?
Najważniejszą zaletą filtrów kabinowych jest wpływ na zdrowie. Dobrej jakości filtry, wśród nich wszystkie produkowane przez PURRO, ograniczają wchłanianie szkodliwych substancji wydzielanych przez samochody, jak i podnoszonych z dróg (tzw. unos wtórny). Pozwala to znacząco zmniejszyć ryzyko chorób układu oddechowego. Zastosowanie filtra ma także szczególne korzyści dla alergików, bowiem już podstawowa warstwa filtracyjna jest w stanie zatrzymać pyłki roślin.
Filtracja powietrza docierającego do kabiny ma jednak więcej zalet. Zapobiega nadmiernemu zanieczyszczeniu kanałów wentylacyjnych, w których mogłyby rozwijać się pleśnie, grzyby, bakterie i inne szkodliwe drobnoustroje. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku samochodów z klimatyzacją. Wilgotny parownik klimatyzacji to wręcz idealne siedlisko dla chorobotwórczych mikroorganizmów. Jeśli do wnętrza dostanie się czyste powietrze, ryzyko rozwoju patogenów jest zdecydowanie niższe. Filtr kabinowy pozwala utrzymać parownik w czystości.
Jak wykonany jest filtr kabinowy?
Najtańsze filtry kabinowe wykonane są z plisowanego papieru o dużej gęstości. Zapewniają jedynie podstawową ochronę przed kurzem czy pyłkami i mają sporą wadę – nie są odporne na wilgoć. Z tego względu warto wybrać model filtra, w którym warstwa filtrująca wykonana jest z higroskopijnej mikrofazy, czyli tworzywa sztucznego o dużej gęstości. Dodatkowo materiał ten pokrywany jest antyseptycznymi związkami, które zapobiegają rozwojowi pleśni czy bakterii bezpośrednio na filtrze. Takie produkty oferuje swoimi klientom m.in. PURRO.
Budowa filtra kabinowego jest bardzo prosta. Składa się on zazwyczaj z usztywnionej ramy oraz plisowanego materiału filtrującego. Choć dominują modele o kształcie zbliżonym do kwadratu, można spotkać także filtry podłużne lub nieregularne (np. ze ściętym rantem). Sam filtr złożony jest z kilku warstw. Pierwsza to warstwa wstępna, wychwytująca największe zanieczyszczenia. Drugą warstwę stanowi gęsta włóknina, która jest w stanie zatrzymać także sadzę, bakterie czy zarodniki grzybów. Za nimi znajduje się warstwa nośna, która usztywnia filtr i zapobiega przypadkowemu rozdarciu. Opcjonalnie filtr przeciwpyłkowy może być wyposażony w warstwę nasyconą węglem aktywnym – i takie filtry również dostępne są w ofercie PURRO. Ta jest w stanie wychwycić z zasysanego powietrza nawet szkodliwe gazy (np. ozon, tlenek węgla, węglowodory, związki siarki czy tlenek azotu), cząsteczki smogu oraz nieprzyjemne zapachy.
Jaki filtr przeciwpyłkowy wybrać – zwykły czy węglowy?
Ciemnoszary kolor filtra nie musi świadczyć o nadmiernym zużyciu. Taką barwę mają bowiem filtry węglowe. Warstwa wzbogacona o węgiel aktywny polecana jest przede wszystkim alergikom oraz osobom podróżującym z małymi dziećmi, ale wpływa pozytywnie na zdrowie każdego z podróżujących. Wadą filtrów węglowych jest relatywnie wysoka cena, która może być nawet dwukrotnie większa niż cena klasycznego filtra.
Kiedy warto dopłacić? Przede wszystkim, gdy często stoi się w korkach, porusza głównie po mieście lub mieszka w rejonie o dużym zanieczyszczeniu smogiem. Na filtr z warstwą węglową warto zdecydować się także wtedy, gdy w okolicy miejsca zamieszkania często pojawiają się nieprzyjemne zapachy, np. z pól lub pobliskich fabryk. Jeśli jednak użytkownik samochodu częściej gości na autostradach i drogach o niewielkim natężeniu ruchu, zwykły filtr przeciwpyłkowy również zda egzamin.
Oznaki zużytego filtra kabinowego
Pierwszym objawem zużytego i zapchanego filtra kabinowego jest zazwyczaj nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewu. Problem ten występuje najczęściej jesienią i wiosną, gdy zwiększa się wilgotność powietrza. Charakterystyczny zapach stęchlizny oraz wilgoci może także wskazywać na konieczność oczyszczenia i odgrzybienia parownika klimatyzacji.
Drugim symptomem świadczącym o zużyciu filtra jest zaparowanie szyb. Osadzanie się pary na szybach może mieć oczywiście inne przyczyny, np. zbyt dużą wilgoć we wnętrzu, ale często towarzyszy zużyciu filtra kabinowego. Nie pomaga wówczas ustawienie nawiewu na szyby, skorzystanie z pochłaniaczy wilgoci oraz wietrzenie wnętrza. Z tego względu niektórzy kierowcy decydują się na wymianę filtra przed sezonem jesienno-zimowym, zanim pojawią się pierwsze problemy z zaparowanymi szybami.
Jak często wymieniać filtr kabinowy?
Zużycie filtra zależy w dużej mierze od zanieczyszczenia dróg, po jakich porusza się samochód, ale można przyjąć, że dobrej jakości filtr kabinowy zachowuje swoje parametry przez rok lub około 15 tysięcy kilometrów. Ze względu na trudne warunki drogowe zimą oraz ryzyko rozwoju pleśni filtr kabinowy najczęściej wymieniany jest na wiosnę. Warto to zrobić podczas sezonowego odgrzybiania klimatyzacji oraz kontroli poziomu czynnika. Dzięki temu idealnie przygotuje się samochód na lato i walkę z upałami. Warto też pamiętać o regularnym włączaniu klimatyzacji zimą. Popularna „klima” nie tylko chłodzi, ale i osusza powietrze, więc pomoże w usunięciu pary z szyb. Dodatkowo nasmaruje się w ten sposób elementy kompresora olejem, który znajduje się w czynniku chłodzącym. Długo nieużywana sprężarka klimatyzacji może się zatrzeć po ponownym uruchomieniu.
O czym pamiętać podczas wymiany filtra kabinowego?
Teoretycznie instalacja nowego filtra przeciwpyłkowego jest prosta, ale pamiętać należy o kilku rzeczach, dlatego, aby nie pominąć żadnego z kroków, warto wymienić filtr w profesjonalnym serwisie. Mechanik na pewno zrobi to szybko i na tyle sprawnie, że filtr będzie działał prawidłowo. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielną wymianę obowiązkowo należy sprawdzić, czy nowy egzemplarz ma takie same wymiary, co poprzedni – filtry różnych wersji silnikowych lub roczników mogą się między sobą różnić. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na kierunek przepływu powietrza oznaczony strzałką. Poprawne założenie jest ważne, bo warstwy filtrujące muszą działać w odpowiedniej kolejności. Po włożeniu filtra na swoje miejsce należy upewnić się, że dobrze przylega on do krawędzi plastikowej ramki. Wszelkie szpary lub zagięcia są niedopuszczalne, gdyż przepuszczą część zanieczyszczeń. Teoretycznie wymiana filtra kabinowego wydaje się więc prosta, wystarczy jednak małe niedopatrzenie, aby nie działał on ze 100% skutecznością. Pamiętać należy też o tym, że często samo dostanie się do filtra przeciwpyłkowego jest trudnym zadaniem, nie zawsze bowiem zlokalizowany jest on w okolicy schowka na podszybiu. Aby mieć pewność, że filtr został właściwie dobrany i poprawnie wymieniony, najlepiej wykonać tę usługę w serwisie. Rekomendujemy, aby filtr kabinowy wymieniać w warsztacie wiosną podczas sezonowego odgrzybiania klimatyzacji.