Wiedza

A PURRO ajánlata: Kabinszűrők – mi a szerepük és hogyan válasszuk ki őket?

A PURRO ajánlata: Kabinszűrők – mi a szerepük és hogyan válasszuk ki őket?

A kabinszűrő jelenléte a modern járművekben már nem meglepő. Egészségre gyakorolt hatása óriási és ez csak egy a sok előny közül. Bár viszonylag új eleme a járműfelszerelésnek – korábban csak klímaberendezéssel felszerelt járművekben használták -, ma már nehezen képzelhető el a motorizálás kabinszűrők nélkül.

 

 

Mi a szerepe egy kabinszűrőnek?

 

Senkit sem kell meggyőznünk arról, hogy a motorba szállított levegőt meg kell szűrni. A légszűrő rendszeres cseréje segít megőrizni az autó motorjának jobb állapotát és befolyásolja annak teljesítményét. De érdemes hangsúlyozni azt a tényt, hogy nem ez az egyetlen légszűrő, amelyet az autóba szerelnek. A második az utastér szűrője, amely a jármű belsejébe kerülő levegőt szűri meg. Ez az elem rendkívül fontos a járművezető egészsége szempontjából, ezért csak a legjobb minőségű termékeket válasszuk, például a PURRO szűrőket.

 

Az kabinszűrő szerepe mindenekelőtt az, hogy megakadályozza a tipikus közúti szennyeződések bejutását az autó belsejébe, mint például: por, homok, levelek és fűszálak. A régebbi autókban nem használtak kabinszűrőt, így a szellőzőnyílásban megtalálható levél teljesen normális dolog volt. Nyilvánvalónak tűnik tehát, hogy egy autó belsejébe sok egyéb szennyeződés is került, amit a sofőr és az utasok belélegeztek.

 

A manapság gyártott kabinszűrők azonban sokkal többre képesek. Nemcsak a nagy mennyiségű szennyeződést gátolják meg, hanem a polleneket, a szmogot, a szagokat és a kipufogógázokat is. Ezeknek az elnyelése biztosítja azt, hogy az autó utasai friss levegőt lélegezhessenek be. Ez azért fontos, mert az kabinszűrővel nem rendelkező járműveknél megfigyelhetjük a káros anyagok felhalmozódását. Ennek hatására az autóban lévő levegő még az utak közelében lévő levegőnél is rosszabb minőségű.

 

 

Hol érdemes kabinszűrőt keresni?

 

Gyártókat tekintve persze csak a legjobbaktól, azaz a PURRO-tól… Egy autónál márkától és típustól függően több helyen is elhelyezhető az utastérszűrő. Leggyakrabban a szellőző panelben található, közvetlenül a motortér válaszfala mellett vagy a kesztyűtartó közelében. A szűrőhöz való hozzáférés nem minden jármű esetében egyszerű. Nénha elegendő a kesztyűtartó elbillentése, más esetekben a szellőzőpanel több alkatrészét is szét kell szerelni. A motorháztető alatt elhelyezett kabinszűrőket lezárt burkolat védi csapokkal vagy csavarokkal és anyákkal, így a fedél kinyitásához csavarkulcsokra vagy csavarhúzókra lesz szükség. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy egy autóban hol található az utastér szűrője, ellenőrizhetjük a helyét a használati utasításban, a szervizkönyvben, vagy a legjobb esetben rábízhatjuk ezt a munkát egy profi szerelőre egy professzionális szervizben.

 

PURRO pollenszűrők, PURRO pollenszűrő

Miért olyan fontos a kabinszűrő?

 

A kabinszűrők legfontosabb előnye az egészségre gyakorolt hatásuk. A jó minőségű szűrők, többek között a PURRO által gyártott szűrők korlátozzák az autók által termelt káros anyagok bejutását. Ez lehetővé teszi a légúti betegségek kockázatának csökkentését. A szűrő használata a különféle allergiáktól szenvedők számára is nagyon pozitív, mivel az alap szűrőréteg képes megállítani a polleneket.

 

De a kabinba jutó levegő szűrésének több előnye is van. Megakadályozza a légcsatornák túlzott szennyeződését, ahol penész, gombák, baktériumok és egyéb káros kórokozók fejlődhetnek ki. Ez különösen a klímával felszerelt járművek esetében fontos. A párás klíma párologtató tökéletes környezet a kórokozó mikroorganizmusok számára. Ha tiszta levegő kerül be, sokkal kisebb a kórokozók kialakulásának kockázata. A kabinszűrő segít tisztán tartani a klíma párologtatóját.

 

 

Hogyan készül a kabinszűrő?

 

A legolcsóbb szűrők nagy sűrűségű hajtogatott papírból készülnek. Alapvető védelmet nyújtanak a porral vagy pollenekkel szemben, viszont elég nagy hátrányuk van – nem állnak ellen a nedvességnek. Ezért érdemes olyan szűrőt választani, amelynek szűrőrétege higroszkópos mikroszálas, azaz nagy sűrűségű szintetikus szálból készült. Ezenkívül az anyag antiszeptikus anyagokkal van bevonva, amelyek megakadályozzák a penész és a baktériumok kialakulását közvetlenül a szűrőn. A PURRO pontosan ilyen termékeket kínál vásárlóinak.

 

A kabinszűrő felépítése nagyon egyszerű. Többnyire merev vázból és redős szűrőanyagból készül. Bár a négyzet alakú modellek dominálnak, találhatunk téglalap vagy szabálytalan formájú (pl. vágott sarkú) szűrőket is. Maga a szűrő több rétegből áll. Az első, előréteg a legnagyobb szennyeződésrészecskéket fogja fel. A második réteg vastag anyagból készül, amely megakadályozza a korom, baktériumok és gombák spóráinak bejutását. A következő a fő réteg, amely merevíti a szűrőt és megakadályozza a véletlen elszakadást. Ezenkívül a kabinszűrőnek lehet aktív szénrétege is – ilyen szűrőket is kínál a PURRO. Az aktív szénréteg még a káros gázok (például ózon, szén-monoxid, szénhidrogének, kénvegyületek vagy nitrogén-oxid) bejutását is megakadályozhatja a jármű belsejébe, illetve a szmogmolekulák és a kellemetlen szagokét is.

 

 

Milyen kabinszűrőt válasszunk – normál vagy aktívszenes?

 

A szűrő sötétszürke színe nem feltétlenül azt jelenti, hogy a szűrő elhasználódott. Ilyen színűek az aktív szénszűrők. Az aktív szénréteg elsősorban allergiával küzdőknek és kisgyermekkel utazóknak ajánlott, de hatással van minden ember egészségére. Az aktívszén szűrők hátránya a viszonylag magas ár, amely akár a normál szűrő árának a duplája is lehet.

 

Mikor érdemes többet fizetni? Először is, amikor gyakran keveredik forgalmi dugókban, többnyire városban közlekedik vagy olyan területen él, ahol magas a légszennyezettség és magas a szmog szintje. Aktív szénrétegű szűrőt érdemes választani akkor is, ha a lakóhelyén kellemetlen szagok vannak, pl. gyárak vagy közeli szántóföldek miatt. Ha az autóhasználó gyakrabban látogat autópályákra és kis forgalmú utakra, akkor egy szabványos kabinszűrő is megfelelő lesz.

 

 

Az elhasználódott kabinszűrő jellemzői

 

Az eltömődött és elhasználódott utastérszűrő első tünete a jármű szellőzőnyílásaiból kiáramló kellemetlen szag. A probléma általában ősszel vagy tavasszal jelentkezik, amikor a levegő páratartalma magasabb. A penész és a nedvesség jellegzetes szaga azt is jelezheti, hogy a légkondicionáló elpárologtatója tisztításra és fertőtlenítésre szorul.

 

Az elhasználódott utastérszűrő másik tünete az ablakokon megjelenő pára. Az ablak párásodásának más oka is lehet, például a túl magas páratartalom az utastérben, de ez leggyakrabban az elhasználódott kabinszűrő tünete. Emiatt egyes sofőrök úgy döntenek, hogy közvetlenül az őszi-téli szezon előtt cserélik ki a szűrőt, amikor először jelentkeznek a párás ablakokkal kapcsolatos problémák.

 

 

Milyen gyakran kell cserélni a kabinszűrőt?

 

A szűrő kopása nagymértékben függ az utak szennyezettségétől, de feltételezhető, hogy egy jó minőségű kabinszűrő egy évig vagy hozzávetőleg 15 ezer kilométeren keresztül megőrzi paramétereit. Figyelembe véve a nehéz téli útviszonyokat és a penész kialakulásának veszélyét, az utastér szűrőjét elsősorban tavasszal cserélik. Érdemes ezt a klímarendszer szezonális fertőtlenítése és a klímarendszer hűtőközeg szintjének szabályozása során megtenni. Egy ilyen egyszerű tevékenység tökéletesen felkészíti a járművet a nyári szezonra és a hőséggel való harcra. Érdemes megjegyezni, hogy télen is be kell kapcsolni a klímaberendezést. A népszerű „klíma” nem csak hűt nyáron, hanem ki is szárítja a levegőt, segít eltávolítani a párát az ablakokról. Ezenkívül a kompresszor elemeit a hűtőközegben lévő olaj keni. A régóta használaton kívüli klímakompresszor tönkre mehet, ha hosszú idő után újraindítják.

 

 

Mire kell emlékezni a kabinszűrő cseréje során?

 

Elméletben a kabinszűrő cseréje egyszerű tevékenység, de több dolgot is szem előtt kell tartani, ezért érdemes a cserét egy professzionális szervizre bízni, hogy ne maradjon ki egyetlen fontos lépés sem. Egy szerelő biztosan gyorsan és ügyesen megcsinálja és a szűrő is megfelelően fog működni. Ha valaki úgy dönt, hogy saját maga cseréli ki a szűrőt, akkor kötelezően ellenőriznie kell, hogy az új szűrő méretei megegyeznek a régivel – a szűrők azonos modellel, de eltérő motorral vagy különböző évjárattal rendelkezhetnek. Egy másik nagyon fontos dolog a levegő áramlási iránya a szűrőben, amely nyíllal van jelölve. A megfelelő összeszerelés rendkívül fontos, mivel a szűrőrétegeknek megfelelő sorrendben kell működniük. Miután a szűrőt a helyére tette, még egyszer ellenőrizni kell, hogy megfelelően tapad-e a műanyag keret széleihez. Bármilyen hézag problémát okozhat, mivel átengedheti a szennyeződést, mely az autó belsejébe juthat. Tehát elméletileg egyszerűnek tűnik a kabinszűrő cseréje, de egy kis hanyagság nem megfelelő működéshez vezethet. Szem előtt kell tartani azt is, hogy az kabinszűrőhöz való hozzáférés gyakran nem egyszerű feladat, mivel az nem mindig a kesztyűtartó környékén található a szellőzőpanelben. Tehát, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a szűrő megfelelően lett kiválasztva és megfelelően cserélve, a legjobb, ha egy ilyen szolgáltatást egy professzionális autószervizben rendel meg. A szűrőcserét szervizben, a klímarendszer szezonális fertőtlenítése során javasoljuk.